Stomatologia zachowawcza
Profilaktyka i leczenie próchnicy
Nasza oferta w tym zakresie zawiera:
rekonstrukcje zębów na włóknie szklanym
zmiana kształtu i koloru zębów
leczenie próchnicy, wypełnianie ubytków materiałami kompozytowymi najnowszej generacji
odbudowa złamanych zębów
Leczenie próchnicy początkowej (znajdującej się w szkliwie) jest całkowicie niebolesne i nie wymaga znieczulenia.
W ramach stomatologii zachowawczej i kosmetycznej oferujemy wypełnienie ubytków pochodzenia próchnicowego i niepróchnicowego, zabiegi poprawiające estetykę zębów (wybielanie, zmianę kształtu). Przy zastosowaniu materiałów do wypełnień najnowszej generacji (kompozytów, kompomerów, glasjonomerów), staramy się, aby odbudowy utraconych tkanek zębów były jak najbardziej naturalne i estetyczne.
Endodoncja
Endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem kanałowym. Leczenie to polega na usunięciu zmienionych zapalnie, bądź martwych zawartości kanałów zębów.
Jest dziedziną stomatologii zajmującą się chorobami zęba związanymi z jego miazgą. Miazga jest to sieć naczyń krwionośnych i nerwów znajdujących się w komorze zęba i kanałach korzeniowych. Kanały korzeniowe biegną wzdłuż korzenia zęba do jego wierzchołka, gdzie mają kontakt z kością szczęki lub żuchwy. Dlatego też często zmiany zapalne w miazdze manifestują się bólami promieniującymi (np. do oka, ucha), pulsującymi itp. Bodźce bólowe często też towarzyszą nagryzaniu lub są samoistne.
Leczenie zainfekowanej miazgi polega na jej usunięciu oraz mechanicznym i chemicznym opracowaniu części komorowej i kanałowej, a także na ich szczelnym wypełnieniu. Tak wypełniony ząb daje nam możliwość zachowania zęba, unikając tym samym potrzeby jego usunięcia. Prawidłowo wyleczony endodontycznie ząb może też służyć jako podbudowa do późniejszej pracy protetycznej.
Dzięki zastosowanemu znieczuleniu, leczenie kanałowe jest bezbolesne.
Dlaczego endodoncja jest taka ważna?
Powody są dwa zdrowotne i ekonomiczne. Zdrowotny to taki, że żadne uzupełnienie protetyczne czy implantologiczne nie zastąpi w 100 % naturalnej własnej tkanki. Zawsze istnieje ryzyko niepowodzenia leczenia i powikłań, a funkcjonowanie protezy tylko naśladuje własna tkankę i każde uzupełnienie protetyczne z racji swojej niedoskonałości wywiera ujemne skutki na organizm i otaczające tkanki.
Powód ekonomiczny jest oczywisty, uratowanie zęba bądź korzenia zabiegami endodontycznymi jest o wiele mniej obciążające finansowo dla pacjenta niż implant i uzupełnienie protetyczne.
Procedury endodontyczne:
- diagnostyka rtg zęba
- usuwamy zawartość kanałów
- mierzymy długość kanałów za pomocą endometru weryfikując nasze pomiary za pomocą zdjęć rtg z narzędziami w kanałach
- poszerzamy kanały płucząc odpowiednimi płynami takimi jak: woda utleniona, podchloryn sodu, roztwór chlorcheksydyny, EDTA i kwas cytrynowy
- podczas tej lub następnej wizyty wypełniamy kanały gutaperką i uszczelniaczem
- przy odroczonym ostatecznym wypełnieniem kanałów – zakładamy do nich leki
- po ostatecznym wypełnieniu kanałów wykonujemy zdjęcie rtg zęba
- otworzenie zęba i uzyskanie swobodnego dostępu do kanałów korzeniowych wiąże się z usunięciem znacznej części korony zęba
- najczęściej na zębach przeleczonych kanałowo wykonujemy wkład koronowo korzeniowy i koronę protetyczną
- resekcja po leczeniu endodontycznym to zabieg usunięcia wierzchołka zęba i zmienionych zapalnie tkanek. Tak się zdarza w przypadkach niepowodzenia endodontycznego i interwencja chirurgiczna może pozwolić zachować własną tkankę pacjenta
Periodontologia
Paradontoza jest to schorzenie tkanek otaczających ząb, czego skutkiem jest uszkodzenie dziąsła i kości wokół zęba.
Zniszczenie struktur podporowych zęba prowadzi do ruchomości zębów i ich utraty.
Przyczyny powstawania choroby przyzębia
- czynnik bakteryjny obecny w płytce nazębnej spowodowany niedostateczną higieną jamy ustnej, czyli niedokładnym lub zbyt rzadkim szczotkowaniem zębów
- wady zgryzu ( nieprawidłowe ustawienie zębów)
- skłonności genetyczne
- stres, palenie tytoniu, choroby takie jak cukrzyca, osteoproza, zaburzenia odporności
Zapalenie przyzębia jest to proces przewlekły, wieloletni, przebiega dwuetapowo-zaczyna się zapaleniem dziąseł stopniowo przechodzi w zapalenie przyzębia.
Wczesna faza zapalenia objawia się obecnością płytki nazębnej i krwawieniem podczas szczotkowania zębów. W zapaleniu zaawansowanym dochodzi do nagromadzenia dużych ilości kamienia nazębnego, co powoduje wzmożoną reakcję dziąseł, krwawienie, a z czasem pojawia się ruchomość, przemieszczenia zębów, ich utratę.
Podstawowym warunkiem skuteczności leczenia periodontologicznego jest przede wszystkim opanowanie czynnika bakteryjnego odpowiedzialnego za niszczenie tkanek przyzębia.
Płytkę bakteryjną zlokalizowaną na powierzchni zębów i dziąseł można skutecznie ograniczyć poprzez profesjonalne zabiegi higieniczne jak usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie zębów, wygładzanie powierzchni korzeni przeprowadzane w gabinecie oraz poprzez zabiegi higieniczne, które pacjent powinien stosować w domu- szczotkowanie zębów, stosowanie płukanek przeciwbakteryjnych, nitek dentystycznych, irygatorów.
Oprócz leczenia konwencjonalnego pacjenci często wymagają leczenia chirurgicznego, które polega na odtworzeniu zniszczonych tkanek- kości i struktur podporowych zęba. Stosuje się w tym celu odpowiednie materiały, które uzupełniają brakującą kość i powodują jej regenerację.
Bardzo istotne w kompleksowym leczeniu są wizyty kontrolne wyznaczane przez lekarza, w zależności od stopnia zaawansowania choroby, co 2-4 miesiące.
O powodzeniu leczenia mówi się w przypadku cofnięcia stanu zapalnego, stabilizacji ruchomych zębów oraz zahamowaniu postępu choroby.
Skutków parodontozy nie da się cofnąć, można tylko zahamować postęp choroby! Dlatego w przypadku pierwszych objawów choroby należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza!
Jakie objawy w jamie ustnej powinny skłonić pacjenta do zgłoszenia się do lekarza periodontologa?
- nawracające zapalenia i ropnie dziąseł
- nieprzyjemny zapach z ust
- odsłonięcie szyjek zębowych
- krwawienie dziąseł samoistne lub podczas szczotkowania zębów
- ruchomość zębów
Radiologia stomatologiczna
Prawidłowa diagnoza często decyduje o ostatecznym sukcesie całego leczenia.