Korony w Jastrzębiu-Zdroju


Co to jest korona stomatologiczna?

Dzisiejsza stomatologia proponuje wiele rozwiązań i pomaga odzyskać pewność siebie. Jeżeli więc borykacie się Państwo ze zniszczonym, złamanym, skruszonym zębem lub całkowitym jego brakiem, to korona zębowa będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Służy ona do uzupełnienia braków zębowych i poprawia wygląd oraz estetykę tych uszkodzonych. Ich funkcją jest także ochrona i wzmocnienie słabego zęba. Koronę można także umieścić na implancie. Są tak samo trwałe, jak naturalne zęby.

Rodzaje koron zębowych

W zależności od materiału, na jakim budowane są korony, wyróżniamy koronę porcelanową na metalu lub ceramice, pełnoceramiczną na cyrkonie i koronę kompozytową. Korona porcelanowa jest najczęściej stosowana, ponieważ jest bardzo trwała. Jej odcień i rozmiar są dopasowywane do reszty zębów. Mocuje się ją na podbudowie metalowej lub ceramicznej. Podbudowa z metalu stosowana jest najczęściej w brakach uzębienia bocznego, ponieważ jest trwalsza i bardziej wytrzymała. Drugim rodzajem korony zębowej jest korona pełnoceramiczna. Duża estetyczność tych koron powoduje, że mocowane są raczej zamiast przednich zębów. Największą zaletą tych koron jest to, że ich podbudowę stanowi cyrkon. Dzięki temu, na powierzchni korony zbiera się mniej bakterii, niż w przypadku pozostałych koron. Cyrkon łączy w sobie ceramikę o właściwościach metalu i porcelany, posiada niską przewodność ciepła i wysoką twardość. Wyróżniamy również koronę kompozytową. Mocowana jest u osób, które nie mogą mieć korony porcelanowej. Ta korona zębowa jest rozwiązaniem tymczasowym. 

Korony zębowe Jastrzębie-Zdrój – przeciwwskazania

Jeśli chcą Państwo skorzystać z uzupełnienia, jakim są korony, które proponujemy naszym pacjentom z Jastrzębia, proszę pamiętać o następujących przeciwwskazaniach. Nie można mocować koron w przypadku występującej próchnicy. Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, jest wyleczenie zębów. Tutaj należy zaznaczyć, że jest możliwe mocowanie koron również po leczeniu kanałowym. Innym przeciwskazaniem są bardzo zniszczone zęby. W tym przypadku chodzi o sytuację, gdy próchnica była duża, ząb już obumarł, a bakterie dostały się kości, powodując zmiany w tkankach. Jeśli ząb, który chcemy odbudować, nie wystaje odpowiednio ponad dziąsło, należy przed mocowaniem korony wzmocnić ząb wkładem koronowo – korzeniowym.

Korony Jastrzębie-Zdrój – jak dbać?

Należy traktować je jak naturalne zęby, czyli myć po każdym posiłku. Nie ma specjalnych past i szczoteczek do pielęgnacji koron. Oprócz regularnego mycia, konieczne jest używanie nitek dentystycznych oraz irygatora.