Profilatyka Stomatologiczna

Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł. Właściwa higiena jamy ustnej ma decydujące znaczenie dla naszego stanu uzębienia.

Lakowanie

Lakowanie – polega na pokryciu bruzd i zagłębień w zębach trzonowych i przedtrzonowych lakiem szczelinowym. Ma to ogromne znaczenie , gdyż wyżynające się zęby stałe u dzieci mają niekorzystną budowę anatomiczną ze względu na głębokie i wąskie bruzdy. Lak szczelinowy wypełnia bruzdę oraz uwalnia fluor dzięki czemu zabezpiecza zęby przed próchnicą. Najbardziej zagrożone są zęby stałe szóste (pierwsze trzonowce). Pojawiają się ok. 6 roku życia i stąd potrzeba profilaktycznego ich lakowania.

Pamiętaj!

Lakowanie bruzd pierwszych zębów trzonowych stałych „6” należy wykonać zaraz po całkowitym wyżnięciu się korony zęba ok. 6 roku życia. Minimalizuje to ryzyko wystąpienia próchnicy oraz zapewnia doskonałą profilaktykę stomatologiczną u Małego Pacjenta.

Scaling

Scaling – usuwanie kamienia nad i poddziąsłowego, przy pomocy ultradźwięków narzędzi ręcznych i kiret

Polerowanie zębów

Polerowanie zębów – polishing zębów specjalnymi pastami diamentowymi oraz pastami polerującymi znoszącymi nadwrażliwość.

Lakowanie poszerzone

Lakowanie poszerzone – wykonuje się na zębach z niewielkimi, pojedynczymi ogniskami próchnicy w bruździe. Po opracowaniu miniubytku wypełnia się go materiałem kompozytowym

Lakierowanie

Lakierowanie – czyli fluoryzacja kontaktowa specjalnymi preparatami fluorowymi. Dzięki tym zabiegom powodujemy zwiększenie twardości szkliwa, a tym samym uodpornienie go na czynniki zewnętrzne, mechaniczne oraz zwiększamy odporność szkliwa na próchnicę

Piaskowanie

Piaskowanie – usuwanie osadów nazębnych. W gabinecie jest stosowany bezpieczny system piaskowania firmy EMS. Czyszczenie odbywa się przy pomocy specjalnego piasku firm EMS i 3M ESPE, który pod ciśnieniem i z odpowiednią ilością wody uderza w powierzchnię zęba, dając doskonały efekt. Jest to najlepsza metoda usuwania osadu z przestrzeni międzyzębowych.

Impregnacja

Impregnacja – jest to zabieg, który stosujemy w przypadku rozległej, wielopowierzchniowej próchnicy zębów mlecznych, najczęściej siekaczy, wtedy gdy choroba rozwija się bardzo wcześnie, a leczenie w sposób tradycyjny jest niemożliwe.